פעם היה זה זמנם של ימי העיון והכנסים. בכל מקרה בו המעסיק ביקש להכשיר את עובדיו או להסמיך אותם לעבודה נוספת, ואפילו אם רצה קצת לשבור את השגרה ולהעניק להם משהו בעל ערך מוסף – הוא שלח אותם לאירועים כאלו. רק מה? כנסים וימי עיון, כבר משמם, מבטאים משהו משעמם ומעייף. מתוך רצון העובדים לזכות במשהו מעניין ומרתק יותר, צמח אט אט בישראל ובעולם לדבר הבא: סדנאות.

קשה להגיד, על פי המצב בשטח כיום, שסדנאות הן הדבר הבא – פשוט משום שהן כבר כאן, כמעט בכל מקום. כבר לא מדובר בטרנד חדש, שההתעניינות הגדולה ביותר ממנו נבעה מעצם היותו חדשני. היום כבר ברור לכל אחד, גם אם זהו המעסיק המשמים והמקובע ביותר, שסדנה אחת יכולה לתרום לעובד יותר ממה שיתרמו עשרה כנסים או ימי עיון.

סדנאות הן הכלי המושלם לשבירת שגרה, להוצאת העובד מהמונוטוניות לה הורגל, לעידוד חשיבה יצירתית ושונה ולפריקת לחצים ותסכול. זוהי ההזדמנות להשתחרר, לצחוק, ללמוד, להחכים, לזכות בנקודת ראייה אחרת ולהתנסות בדברים יוצאי דופן, שאינם מנת חלקו של העובד הממוצע בדרך כלל. זוהי הדרך להפוך את העובד למאושר יותר.

סדנאות משעשעות ומצחיקות

כמובן שעל כל סדנה להיות, מעל לכל, מעניינת ומרתקת, אך אחת הדרכים הטובות ביותר לעשות זאת היא באמצעות סדנאות מצחיקות, הומוריסטיות או כאלו המשלבות משחקים משעשעים. ויש כאלו למכביר.

סדנת צחוק היא סדנה המיועדת באופן הצהרתי בדיוק למטרה זו, וכך גם סדנת משחקי חברה, כאלו שיהיו ממש פעם. גם סדנאות סקס ואלכוהול יכולות להפוך למשעשעות בן רגע, וכל אחת מהן תגלה לחברים בה פן אחר, נסתר אולי, באישיותו של מי שהכירו בתור עמית לעבודה ולא יותר מזה.

סדנה יצירתית

סדנאות מעניינות לא פחות הן הסדנאות היצירתיות, שלרוב ישלבו מעט הומור או צחוק, אך יעניקו ערך מוסף מלבד ההרגשה הכללית הטובה. הסדנאות מסוג זה נפלאות למי מאיתנו שאוהב ללמוד דברים חדשים, שאינם בהכרח קשורים לתחום עיסוקו.

הסדנאות המתמקדות באלכוהול יכולות ללמד את הסובבים על מונחים שונים בתחום היין והמשקאות החריפים בכלל; סדנת שוקולד או גבינות ביתיות תלמד את המשתתפים כיצד להכין את המטעמים הללו באופן עצמאי; סדנת ג'אגלינג, ריקודי סלוניים או ציור יאפשרו לכל עובד לגלות את הצד האומנותי שבו.

סדנאות מקצועיות

לצד הסדנאות היצירתיות והמצחיקות ישנן לא מעט סדנאות שנועדו – תתפלאו – למטרות הרבה יותר רציניות. הסדנאות המקצועיות מיועדות לעובדים שמעוניינים (או שהתבקשו) לעבור הכשרה בתחום מסוים, כדי להתמקצע ולהתמחות בו בצורה הטובה ביותר תוך זמן קצר, יחסית לכל אפשרות אחרת.

כך, תוכלו למצוא סדנת טלמרקטינג, המתרכזת באומנות המכירה דרך הטלפון, סדנת שימור לקוחות, סדנת שירות לקוחות – בין אם פרונטלי או דרך הטלפון - ועוד. אדם אשר יוכשר באמצעות סדנה כזו, או רק יחזק את ידיעתו דרכה, יהפוך לעובד מוצלח במיוחד.

סדנאות מקצועיות +

בתחום הסדנאות המקצועיות ישנן גם לא מעט כאלו שנועדו לשלבים הגבוהים ביותר ומכשירות את העובדים לתפקידים בכירים. גם הסדנאות הללו נחשבות מוצלחות במיוחד וכראייה ניתן להציג את עשרות ומאות האנשים אשר השתתפו בהן.

הכוונה כן היא לסדנאות פיתוח מנהלים, סדנאות מנהיגות, אימון אישי ועוד – כאלו אשר לא רק יהפכו את העובד לטוב יותר, אלא יכשירו אותו לקראת השלב הבא: ההתפתחות וההתקדמות שלו בהיררכיה הארגונית.