מאמן אישי הוא כזה אשר מסייע לאדם לשפר כישורי חיים בתחום מסויים בחייו. ישנו אימון אישי אשר מעניק חוויה דומה לטיפול פסיכולוגי וישנו אימון אשר מתמקד בבעיות זוגיות, בעיות חברתיות או בעיות עסקיות. מאמנים הם לרוב בוגרי קורסי אימון מקצועיים או פסיכולוגים ואנשי מקצוע אשר ביצעו הסבת מקצוע לתחום האימון.

בעקבות הפופולריות הרבה של התחום עולה השאלה: מה זה אימון (coaching) בכלל? אימון על פי הגדרתו הוא הכנה ותרגול אנשים לביצוע פעולה עתידית ושיפור כישורים מסוימים, כדי לאפשר להם להגיע להישגים.

דוגמא קלאסית של אימון ניתן לראות בדמות שחקני כדורסל או כדורגל אשר מתאמנים באופן קבוע במטרה לשפר את כישורי המשחק שלהם. מטרתו העיקרית של האימון האישי היא הענקת עוצמה אישית לאדם וחיזוק יכולת קבלת ההחלטות שלו, תוך הנהגת שינויים באורח החיים של האדם ובתפיסתו את הסביבה.

אנשים רבים אינם מרוצים מאורח החיים היומיומי שלהם. הם אינם מרוצים מהקריירה שבחרו או ממערכת היחסים שלהם. אך למרות הידיעה כי לא טוב להם במצב הנוכחי, הם אינם מצליחים להביא לשינוי.

ביצוע שינויים באורח החיים הקבוע והשגרתי של האדם הוא אינו תהליך פשוט. ישנם רבים אשר חולמים על החלפת קריירה או לימודים אקדמאים, אך אינם מבצעים זאת בגלל חששות כלכליות או חששות מפני סנקציות חברתיות כאלה או אחרות. אבל יש אפשרות לצאת מהמצב הזה – בעיקר משום שהוא ברובו תודעתי.

מתי כדאי לפנות לאימון אישי?

הגורמים אשר מביאים אדם מסוים לפנות לאימון הם מגוונים ומשתנים מאדם לאדם. בני אדם פונים לאימון כאשר הם נתקלים במכשול בחייהם ואינם מצליחים לעבור אותו. במהלך האימון האדם מונחה כיצד להתבונן על המכשול לעומק ולהבין את מרכיבי המכשול.

פעמים רבות בני האדם מציבים לעצמם מכשולים בכדי להסתיר פחדים וחששות מפני שינויים בחייהם. בעזרת אימון, האדם מצליח להתחבר אל הרצונות הפנימיים שלו ואל תת המודע שלו, להתגבר על הפחדים ולהסיר מכשולים, שהציב במודע או שלא במודע.

פנייה לאימון כדאי לבצע במצבים בהם האדם חש כי הוא תקוע. האדם מעוניין לשנות את מהלך חייו או להפסיק מעגל של כישלונות אשר חוזר על עצמו ולא יודע איך. פעמים רבות הכוח לבצע את השינוי כבר טמון בתוך האדם וכל אשר המאמן מבצע הוא למעשה בניית סביבה תומכת ומעודדת בעבור האדם – מה שסולל את הדרך אל השינוי המיוחל.

פרט לאימון אישי ישנם אימונים אשר מותאמים לעולם העסקי. אלו הם אימונים אשר שמים דגש על אימון למנהלים. במהלך אימון כזה מסייע המאמן למנהל לפתור דילמות ניהוליות ולפתח כישורי מנהיגות ועצמה. תפקידי ניהול הם אינם תפקידים פשוטים ופעמים רבות מסתייעים המנהלים בסדנאות אימון קבוצתיות ואישיות.

מה לומדים במהלך אימון אישי?

שירותי אימון רגילים הם כאלו אשר ניתנים במתכונת דומה לטיפול פסיכולוגי. התעריף נקבע על פי שעה והטיפול מתבצע בקליניקה של המאמן. הפגישה הראשונה משמשת למטרת הכרות ראשונית והסברת הבעיות והגורמים אשר הביאו את האדם אל המאמן, וגם לצורך בניית שלבי הטיפול וקביעת המטרות ששני הצדדים רוצים להשיג.

בפגישה השנייה יוכל המאמן להציג פתרונות אפשריים ולסייע לאדם להתבונן פנימה אל עצמו ולמצוא את התשובות. האימון מסייע בהתמודדות עם דחיות, תחושת תקיעות, הנהגת שינויים, בניית דימוי עצמי ועוד. בהתאם למצבו של המטופל, נמשכות הפגישות לסדרה של עשר ואף עשרים כאלו.