תמיד רצית להיות איש עסקים, ואפילו הגעת לזה בסופו של דבר. אבל, אתה לא יכול להתחמק מהתחושה שמשהו אינו כשורה. העסק אינו מתנהל כמצופה, ואתה מרגיש שאתה מתחיל לאבד את האחיזה. אולי הגיע הזמן להתאמן קצת? במילים אחרות: אימון עסקי עשוי להיות הפיתרון האידיאלי עבורך.

בשנים האחרונות, חלה עלייה אדירה בפופולאריות של תחומי הקואצ'ינג למיניהם. אנשים מפקידים עצמם לידי מומחים, אשר מנתחים מה טעון שיפור ומסייעים ללקוח לפעול לשינוי דרכו. לא מפתיע, לכן, שגם התחום העסקי לא נשאר יתום.

מהו בדיוק אימון עסקי?

אימון עסקי נעשה באמצעות מאמן מוסמך, אשר מדריך גורם כלשהו בתחום העסקים- בין אם עובד או מנהל- ומעניק לו את הכלים להצלחה בעולם קשוח זה. שיטת הדרכה זו כוללת לרוב הרצאות פרונטליות, סימולציות וסדנאות (קבוצתיות או אישיות), כאשר המטרה הברורה היא להתקדם ממפגש למפגש וליישם את העצות הלכה למעשה.

באימון עסקי מתאמנים. לא משננים

יש לזכור עובדה חשובה אחת, והיא שאימון עסקי אינו רק ייעוץ עסקי. שניהם נוגעים לנושאים חופפים, אולם באימון הדגש הוא על הצד המעשי, כשעיקר העבודה נעשית על ידי המתאמן. ייעוץ בתחום זה, לעומת זאת, מתמקד בקווים כלליים ותיאורטיים הניתנים מטעם גורם מומחה, ואותם ניתן ליישם אחר כך. אפשר לטעון שההבדל העיקרי הוא בין מתן אסטרטגיות לעצות.

אחרי הכל, אין בתהליך האימון תועלת אם הוא נעשה רק על ידי שינון הדגשים של המדריך. העבודה העצמית מצד המתאמן היא שעושה את ההבדל, ומעבר לכך: עליו להיות מסוגל גם להתבונן על מעשיו בצורה אובייקטיבית ככל האפשר. הנחת העבודה היא שתמיד יש משהו לשיפור, וגישת "אצלי הכל בסדר" יכולה להתאים, אולי, לעולמות אחרים בתכלית.

התחומים בהם עוסקים אימונים עסקיים

חשוב להבין כי תחומי הלימוד בכל ליווי עסקי נתונים לשיקולו הבלעדי של המדריך, ומשתנים בהתאם למהות האימון. עם זאת, ניתן למצוא מספר קווי דמיון ונושאים משותפיםהחוזרים לרוב בכל אימון אישי ועסקי- אותם, כמובן, יש להתאים לבעיות הספציפיות עימן מתמודד המתאמן, לאופיו ולכישורים שלו.

בין נושאים אלה ניתן למנות את גיבוש הזהות הניהולית, עמידה בלחצים, ארגון לוח זמנים, יחסים בין אישיים עם קולגות, לקוחות או עובדים, הצבת מטרות והשגתן, מיקסום רווחים ועוד. כמובן שחלק מהנושאים אופייניים לתחומים ספציפיים במשק העבודה ולבעלי מקצוע ייחודיים, כך שיש להשקיע מאמצים בבחירת תוכנית אימון עסקי מתאימה.

כך בוחרים אימון עסקי איכותי

הבנו כבר שאימון עסקי הוא תחום רחב מאין כמוהו. אז מאיפה מתחילים? הרי רשימת המאמנים היא אינסופית. על מנת לצמצם אותה במידה רבה יש לחשוב קודם כל מהם הצרכים והמטרות של האימון: קשיים בלוח הזמנים? ניהול לא נכון של זמן? המתנה לפריצה עסקית שלא מגיעה? בהתאם לאלה, ניתן לראות את תחומי המומחיות של כל מאמן, ולבחור אחד בהתאם.

הכימיה עם המאמן מהווה את התנאי העיקרי להצלחה. למרבה הפלא, אפילו במאה ה-21 לא ניתן לבחון נתון זה מבלי להיפגש עם המאמן פנים אל פנים, או לכל הפחות לשוחח עימו בטלפון. חשוב לדבר יחדיו על מטרות האימון, השיטה והתהליך כולו. ואגב, אימון עסקי אינו מצריך הליכה לרבנות: במידה ואין תוצאות באופק הנראה לעין, זו לא בושה להחליף מאמן.