סדנא לרכישת כלים ולמשא ומתן עשויה להיות בגדר חובה בעולם העסקים המודרני, ובין אם מדובר בסיטואציות בהן אנחנו כמנהלות או כמנהלים מגיעים לסגור עסקה בעשרות אלפי שקלים, ובין אם בסיטואציות בהם אנחנו רק רוצים להוזיל את מחיר הסחורה שאנחנו קונים בשוק או בעסקה לרכישת רכב, לטכניקות איכותיות למשא ומתן עשוי להיות אימפקט אדיר על המחיר שנשלם בסוף העסקה.

מה עושים בסדנאות לרכישת כלים למשא ומתן?

סדנא לרכישת כלים ולמשא ומתן כוללת מספר תהליכים שעוברים המשתתפים:

  • הגדרת וקביעת היעדים והמטרות בטרם ניגשים לעסקה;
  • למידת הצד השני והרצונות החבויים שלו;
  • כלים מעולם הגישור והתיווך במטרה לייצר עסקאות WIN WIN;
  • שפת גוף וניואנסים בעסקים ובארגונים;
  • שימוש באינטליגנציה רגשית ככלי להשפעה על אנשים;

בנוסף, היות והסדנא בנויה מתרגולי אחד על אחד לצד ניתוח קבוצתי לומדים המשתתפים על פרספקטיבות ונקודות מבט של אנשים נוספים בארגון שלהם, כך שהם לא מרוויחים רק דיון על שיטת וטכניקות משא ומתן, אלא נחשפים לעולם הפנימי ודעות השונות של האנשים שמקיפים אותם ביום יום, וכך מקבלים הזדמנות להבין כיצד הם נתפסים בסביבתם.

מה נדרש כדי לקיים את הסדנא? 

סדנא לרכישת כלים למשא ומתן ניתן לקיים בכל מקום בו מתאפשר לייצר מקום ניטרלי לניהול שיח. הדבר אפשרי בבית הלקוח, אצל המדריך או המדריכה או כמובן במקום העבודה שלכם. מומלץ לארגן מראש לקראת סדנא כזו מקום נח שמדמה את זירת העסקה שבה אתם הולכים לפעול; אם מדובר בעסקאות שאתם יודעים שאתם צפויים לסגור בישיבה ליד השולחן – זו הסביבה שתהיה המיטבית לאימון לקראתה, ובאופן דומה אם מדובר בעסקה שנהוג לסגור בעמידה במסיבת קוקטיל, רצוי שיהיה מקום שמדמה בצורה הכי קרובה את הסביבה העסקית שתפעלו בה.

מלבד הדרישות הפרקטיות – טכניות, אם אתם מעוניינים בסדנא פרודוקטיבית במיוחד מומלץ לעשות חקר שוק ולחשוב על דוגמאות לעסקאות רלוונטיות לזמן הקרוב בארגון או בחיים הפרטיים שלכם כמשתתפים. ככל ותצליחו להביא מספר דוגמאות הכוללות מחירים בהתאם לרמות שונות של המוצר, או של שירות שאתם מעוניינים להתאמן על משא ומתן בעניינו, הדבר יועיל יותר לסדנא ויאפשר לדמות את הסדנא למציאות כמה שיותר.

סיכומו של דבר

סדנא לרכישת כלים למשא ומתן רלוונטית לכל שלב ושלב בחיים, ומי שרואים את עצמם כנשות ואנשי עסקים מלידה יכולים להעיד שמשא ומתן הוא לא פעולה נקודתית שעושים בה שימוש, אלא דרך חיים. בין אם אתם עוסקים במכירות, ובין אם אתם הצד שאחראי על הרכישה, הסדנא יכולה לשנות לכם את החיים ולהשאיר לכם המון כסף בכיס.

לכן, אם אתם מעוניינים לחדד את החושים העסקים, ובמיוחד אם אתם עומדים לפני עסקה עם משמעות מיוחדת עבורכם, כדאי לפנות לאיש מקצוע לייעוץ.