אורלי וילנאי הינה בין הכתבות המוכשרות והמוכרות ביותר בתחום הנושאים החברתיים והאקטיביזם. וילנאי החלה את הקריירה שלה בערוץ הקניות וכיום היא מנחה תכניות ברדיו ובטלוויזיה.

אודות אורלי וילנאי

אורלי וילנאי הינה כתבת ועיתונאית מוכרת וכמו כן משמשת מנחת טלוויזיה. וילנאי נולדה בשנת 1972, בתאריך ה- 28 ביולי, לכתב שמעון וילנאי. וילנאי למדה לתואר ראשון בתקשורת וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב ותואר שני בלימודי ביטחון. כמו כן, עבדה וילנאי במכון לחקר הטרור אשר באוניברסיטת תל אביב עוד בזמן שהייתה סטודנטית.

הקריירה המקצועית של וילנאי החלה כאשר הייתה מנחה בערוץ הקניות, כמו גם מנחה של תכניות מוכרות אחרות וביניהן "ימבה קיץ". בשנת 2000 קיבלה לראשונה תפקיד של עיתונאית, אותו מלאה יחד עם מאיר איינשטיין ואורי לוי. וילנאי עסקה בעיקר בנושאים חברתיים ואילו עמדותיה הברורות מיצבו אותה כבעלת גישה חברתית טובה.

וילנאי הינה כלת פרס "אומץ" וכתבת הרווחה של הערוץ הראשון. וילנאי הביאה את הכתבות החברתיות להיות במרכז המהדורה ומיקמו את וילנאי כבעלת קול חברתי נוקב במיוחד. לבסוף, התפטרה אורלי וילנאי בעקבות התערבות פוליטית בעבודתה. לאחר מכן החלה וילנאי לעבוד ככתבת בתכנית "עובדה" שם היא מביאה כתבות חברתיות בנושאים בוערים שונים.

במקביל להיותה כתבת בתכנית "עובדה", מגישה וילנאי את התכנית "המשמר האזרחי" ברדיו ובטלוויזיה. כמו כן וילנאי יצרה יחד עם בן זוגה סדרת סרטים בשם "מוסר השילומים" שעסקה בנושא ניצולי השואה בישראל וחוללה שינוי תודעתי, ציבורי וחוקתי בנושא. למעשה, לאורך כל הפרשיות הללו קנתה לה אורלי וילנאי קול משמעותי בכל הנוגע למאבקים חברתיים שונים.

וילנאי מביאה את הסיפורים שמאחורי הקלעים אל הרצאותיה ואל תכניותיה. בהרצאות הייחודיות של וילנאי באים לידי ביטוי הסיפורים הגדולים של המאבקים החברתיים המשמעותיים ביותר ששל השנים האחרונות. אורלי וילנאי מיקמה את עצמה בתור כתובת חד משמעית ומהווה גורם לגיטימי לפנות אליו בכל מקרה של קושי בהתמודדות עם הרשויות והבירוקרטיה. במהלך ההרצאות של וילנאי נבדקים נושאים מהותיים דוגמת האופן בו מוכנות כתבות תחקיר, כתבות תחקיר שלא עלו לשידור, תהליכים חברתיים שונים שעברו על ישראל וביניהם המעבר ממדינת רווחה למדינה השייכת לאילי ההון.

הרצאות של אורלי וילנאי

בין הרצאותיה של אורלי וילנאי ניתן למצוא את הנושאים המהותיים והבוערים ביותר כיום בישראל. את ההרצאות מעבירה וילנאי ברהיטות ובהירות.

  • מאחורי הקלעים של העיתונאות החוקרת בישראל- הכתבות הטובות ביותר בישראל הן אלו המבוססות על תחקירי עומק ויחד עם זאת לא כל תחקיר עומק מגיע לשידור. בהרצאה מסעירה מביאה וילנאי את כל התשדירים שנגנזו ואת אלו שלא שודרו מפאת סיבות שונות. בהרצאה מובאת תופעת סתימת הפיות והצנזורה הבאה לידי ביטוי בעיתונות. לוילנאי ניסיון רב בהתמודדות מול סיטואציות אלו לאחר התפטרות מתפקידה בשל התערבות בעבודתה.
  • מדינת הרווחה הישראלית - הרצאה מיוחדת של וילנאי המביאה את מעמדה המשתנה של מדינת הרווחה הישראלית לשעבר. וילנאי הינה למעשה הכתבת הראשונה שמביאה את התהליך אותו עוברת מדינת ישראל אל הפריים: תהליך בו זונחת מדינת ישראל את מדיניות הרווחה ונותנת את כוחה לאילי הון, לעמותות ומתנדבים. הרצאה מלווה בכתבות נושא שונות המשקפות את התהליך אותו עוברת מדינת ישראל.
  • הכוח לשנות- הרצאה בנושא מיוחד, הוא נושא האחריות האישית והחברתית של כל אדם. לאחר יצירת הסדרה "מוסר השילומים" מביאה וילנאי את השינוי שחוללו היא וגיא מרוז בנושא. ניתן להזמין הרצאה משותפת של השניים.