אורי שנער הוא אחד השחקנים החשובים בשדה המשחק התקשורתי הישראלי, וכזה שמאחוריו שנים ארוכות בתפקידי ניהול בכירים במסגרות המדיה השונות. מה שלא כולם יודעים הוא שאורי שנער הוא גם מרצה בחסד עליון, שחושף את מאזיניו למאחורי הקלעים של הטלוויזיה הישראלית, על רבדיה המורכבים.

אודות אורי שנער

אורי שנער נולד ב-1954 בירושלים. לאחר שירות צבאי, אותו עשה בחטיבת הנח''ל ובשריון, סיים הוא בהצלחה תואר ראשון בחינוך וסוציולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר שני בתקשורת המונים (בהצטיינות). הרזומה שלו במרחב האקדמי כולל לימוד קורסים שונים בתקשורת באוניברסיטה העברית, בבית הספר לקולנוע סם שפיגל ובמרכז הבין תחומי בהרצליה.

ב-1979, החל שנער לשמש כמפיק בחברת הפקות שהתעסקה בתכנים יהודיים, ולאחר מכן התקדם לתפקיד מנכ''ל בה: הוא היה אחראי על פרוייקטים מצליחים דוגמת סרט האנימציה "אורות" והסדרה התיעודית "עם אדם". תחנה מקצועית חשובה נוספת שלו הייתה הקמת חברת הפקות ירושלים א.ש בע''מ, במסגרתה הופק סרט אנימציה בפלסטלינה בשם "אגדה של הגדה".

ב-1987, החל שנער לשמש כמנהל התכניות של ערוץ 2 הנסיוני, ולאחר מכן ניהל תכניות בחברות "קשת רול בע''מ" ו"עידנים תקשורת ושידור בע''מ". ב-1995, הפך למנכ''ל שידורי קשת, והביא רבות למיצובה כזכיינית מובילה בישראל. שלוש שנים לאחר מכן, הקים יחד עם בעלי מניות אחרים בקשת את ערוץ הקומדיה ביפ. הוא יזם את "קשת פורמטס", הראשונה שמכרה תוכן ישראלי ברחבי העולם, וב-2006 את חברת "אניבום", מיזם אנימציה בינלאומי המאגד עשרות אלפי אנימטורים מכל רחבי העולם.

כיום, משמש שנער, בין השאר, כיועץ וכדירקטור בזכיינית ערוץ 2 רשת, כדירקטור בחברות סטארפ אפ ישראליות בתחומי המדיה והוידאו וכיזם תקשורת וניו מדיה. הוא חבר בהנהלת הקרן החדשה לקולנוע ולטלוויזיה, בוועד המנהל של בית הספר סם שפיגל וחבר הנהלה בתיאטרון גשר

כבר מסקירת התחנות המקצועיות הרבות בקריירה של אורי שנער, ניתן ללמוד על תחום ההתמחות המרכזי שלו: טלויזיה, טלויזיה ועוד פעם טלויזיה. כיאה למנהל היחידי שנמצא בערוץ 2 מאז הקמתו ועד היום, שנער הוא מקור ידע בלתי נלאה בהיסטוריה ובהתפתחויות של תחום הטלוויזיה בישראל, מודלים כלכליים, השפעה פוליטית, הליכי קבלת החלטות, ניהול משברים – והרשימה עוד ארוכה.

הרצאות של אורי שנער

אורי שנער מעביר לקהל שומעיו מספר הרצאות מעניינות בנושאי ההתמחות שלו, רובן משולבות קטעי וידאו להמחשה. ההרצאות שופכות אור על תחום הטלוויזיה בישראל, ומאפשרות להכניס את המאזינים למאחורי הקלעים שלו. אלו הן ההרצאות המרכזיות שמעביר שנער, נכון לעכשיו:

  • עשרים שנה לערוץ 2 – הרצאה שבוחנת, בפרספקטיבה של שני עשורים, את כל מה שעומד מאחורי ערוץ הטלוויזיה המצליח ביותר בישראל. ההרצאה מנתחת את התהליכים שהביאו להקמת הערוץ, ונוגעת בנושאים דוגמת תחנות מרכזיות בהיסטוריה שלו, התפתחות תוכניות הריאליטי וה"טאלנטים", הקשר שבין תקשורת לפוליטיקה, היבטים כלכליים בתפעול הערוץ ועוד.
  • טלוויזיה – עבר, הווה ועתיד – הרצאה מרתקת, המפרטת את ההיסטוריה של הטלוויזיה, עם דגש על האיחור שבהגעתה לישראל. ההרצאה בוחנת את הקשר בין הטלוויזיה למלחמות ישראל, מנסה להבין מה מביא להפסדים הכלכליים של ערוצי הטלוויזיה לאורך השנים ומנסה לנבא כיצד הטלוויזיה תיראה בשנים הבאות..
  • הטלוויזיה בישראל –הרצאה המתייחסת להיסטוריה הטלוויזיונית בישראל, ההבדלים בינה לבין מדינות העולם, הקריסה של רשות השידור, המצב החוקתי המעניין של תחום התקשורת בישראל ועוד.