שרה אנג'ל התפרסמה לראשונה בשנת 1982, אז נפתח נגדה ונגד בעלה דאז, שמעיה אנג'ל, משפט אגרסיבי באשמת רצח כפול. שרה אמנם לא נכנסה לכלא בעקבות המשפט הזה, אך הופעתה בבית המשפט והתכונה סביב המשפט עצמו, מיקדו את תשומת הלב בה והפכו אותה, ברבות הימים, למעין אושיה מפורסמת. כזו שאפילו מעבירה הרצאות בנושא, הסובבות סביב סיפורה האישי והמרתק.

אודות

עם השנים (ולאחר שהספיקה לרצות עונש מאסר בגין עבירות אחרות בהמשך) הפכה שרה אנג'ל לסופרת, ובספריה התבססה לא מעט על חייה המרתקים ויוצאי הדופן.

סיפורים מסקרנים אלו הפכו להיות שם דבר בישראל, מה שבסופו של דבר יצר ביקוש אדיר להרצאות של אנג'ל. במאמר הבא, נסקור בקצרה את קורות חייה של אנג'ל, בדגש על הרקורד שלה בתחום הכתיבה וההרצאות.

אנג'ל נולדה בשנת 1959. כאמור, היא התחתנה עם שמעיה אנג'ל בשנת 1980, שלושה חודשים אחרי שהכירו במועדון בתל אביב. שמעיה היה איש העולם התחתון, היה מעורב במספר פשעים ובראשם אותו משפט מפורסם בו גם שרה אנג'ל הואשמה, בסיומו הוטלו על שמעיה אנג'ל שני מאסר עולם. בתקופה שלפני המשפט, כך התברר מאוחר יותר, כונתה שרה אנג'ל בעולם התחתון 'שמוליק'.

שרה אנג'ל זוכתה מחמת הספק ולא הוטל עליה עונש כלשהו במסגרת המשפט המתוקשר והמפורסם. עם זאת, זמן קצר לאחר מכן היא כן נכנסה לכלא (בפעם השנייה, משום שבזמן המשפט ההוא הייתה עצורה בכלא רמלה לתקופה מסוימת) בשל עבירות סמים והחזקת נשק, וריצתה עונש מאסר של שלוש שנים.

לאחר ה'חוויה' הלא נעימה הזו, החליטה ככל הנראה אנג'ל להתנתק ולהתרחק מהעולם התחתון. בשנת 1989 ילדה בת, אליה, שהיא בתה היחידה וב-1996 נפתח רשמית פרק חדש בחייה: הקריירה כסופרת. ספרה הראשון נקרא 'מלאך או שטן' והוא מספר על חייה בתקופת שמעיה אנג'ל, החיים בכלא ועוד. ספרים נוספים שכתבה:

  • נקמה
  • בחורים טובים
  • שנת החתול
  • ירח משוגע
  • חכי לי ר'

שרה אנג'ל מתרכזת בעיקר בסיפורים אשר נוגעים לחיי העולם התחתון ומנסה להראות את העולם הזה, עולם של פשע, סמים ואלימות, מנקודת מבט אחרת, הרבה פחות רומנטית מזו שאנחנו - האנשים שאינם חלק מהתחום - רואים אותה.

הרצאות

שרה אנג'ל מעבירה כיום הרצאה אחת - סיפור אישי. זוהי הרצאה מרתקת, שספק אם אפשר לשמוע כמוה בהזדמנות אחרת. זהו סיפור על החיים בעולם התחתון, על הקשיים וההתמודדויות היומיומיות, על הכלא, על במשפט המפורסם בו השתתפה ועל כל אותם מקרים וסיפורים שהפכו אותה למפורסמת, גם אם בעל כורחה.

אנג'ל מנסה דרך ההרצאה הזו להעביר לנוכחים את התחושות הקשות שעברה במהלך שנותיה הקשות, להסביר מה משך אותה לשם או הביא אותה להיקלע למצב כזה ואולי החשוב מכל - איך יוצאים מכל זה, איך משקמים את החיים ומתחילים אותם מחדש, במסלול טוב הרבה יותר, 'נורמטיבי' כפי שנוטים להגדיר זאת.

כמובן שבהרצאה מספרת אנג'ל גם על הספרים שכתבה, על הסיפורים שעומדים מאחוריהם, על הרעיונות שהובילו לכתיבת כל ספר ועוד. הספרים הללו הם חלק ממהותה של אנג'ל והם מעניינים לא פחות מסיפור חייה המלא.