האלוף במילואים גיורא איילנד מחזיק מאחוריו שנים ארוכות של ניסיון צבאי, וכן שורה ארוכה של תפקידים ציבוריים שביצע. מאחוריו, כמה ההחלטות החשובות ביותר שבוצעו ביחס לביטחונה של מדינת ישראל כולה. המעוניינים לשמוע את ניתוחיו לגבי מצבה האסטרטגי של מדינת ישראל, יחסיה עם מדינות ערב או היבטים של מאחורי הקלעים בפוליטיקה ובביטחון, יכולים למצוא מענה מלא בהרצאות אשר הוא מעביר לקהל הרחב.

אודות

גיורא איילנד נולד ב-1952 בכפר הס. את שנות נעוריו העביר בתיכון על שם רופין בעמק חפר, ובגיל 18 התגייס לחיל הצנחנים. הוא עבר קורס מכ''ים חי''ר וקורס קציני חי''ר, ולאחר מכן שימש כמפקד מחלקה, כקצין מבצעים גדודי במלחמת יום הכיפורים, כמפקד פלוגה, כמפקד קורס רציני חי''ק, כמפקד גדוד – והרשימה עוד ארוכה. ב-1984, סיים איילנד קורס חי''ר מתקדם בבסיס הצבאי פורט בנינג שבמדינת ג'ורג'יה, ארצות הברית.

בתחילת שנות ה-90, פיקד איילנד על בית הספר לקצינים, ובשנים 1992-1993 על חטיבת גבעתי. ההתקדמות שלו המשיכה בשנים הבאות: קצין חי''ר וצנחנים ראשי (1993), ראש חטיבת המבצעים במטכ''ל (1996) וראש אגף המבצעים (1999) – תפקיד במסגרתו קודם לדרגת אלוף.

ב-2003, שנתיים לאחר שמונה לתפקיד ראש אגף התכנון, פרש איילנד מצה''ל. בשנה זו הוא מונה על ידי ראש ממשלת ישראל דאז, אריאל שרון, לתפקיד ראש המועצה לביטחון לאומי – תפקיד אותו מילא עד 2006. ב-2010, התמנה גיורא איילנד ליועץ חיצוני בשותפות חיפושי הנפט גבעות עולם.

לגיורא איילנד תואר ראשון בכלכלה, ותואר שני במנהל עסקים. הוא נשוי, ואב לשלושה ילדים.

כבר מסקירת התחנות הרבות בקריירה של גיורא איילנד, ניתן ללמוד על תחומי ההתמחות הרבים שלו. הוא נחשב לאחד המומחים בניתוח מצבה האסטרטגי והבטחוני של מדינת ישראל, וזאת על רקע איומים תמידיים ונוכחיים. תחום התמחות אחר של איילנד הוא יחסיה של ישראל עם מדינת ערב, ומגמות אשר מאיימות עליה בעתיד הנראה לעין.

גיורא איילנד בקיא במאחורי הקלעים של כמה מהמוסדות החשובים ביותר של מדינת ישראל, בהם לקח חלק במהלך השנים. הוא יכול לחשוף את קהל שומעיו לסוגיות מרכזיות הנוגעות להחלטות החשובות בהן לקח חלק בעשורים האחרונים, ובכלל זה מלחמות ישראל, התתמודדות עם איומי הטרור, יציאת צה''ל מלבנון, מלחמת לבנון השניה, תוכנית ההתנתקות (אשר היה, במידה רבה, המתכנן העיקרי שלה) ועוד.

הרצאות

הרצאותיו של האלוף במילואים גיורא איילנד מבוססות על ניתוחים מקיפים שלו, השזורים בסיפורו האישי והמקצועי. הן כוללות התייחסות רבה לנושאים אקטואליים, לא פעם עם נימה של ביקורת.

אלו הן ההרצאות העיקריות שמעביר כיום איילנד:

  • מצבה האסטרטגי של ישראל - בין השאר, יחסיה עם ארצות הברית, סוגיית הגרעין האיראני ועוד.
  • ישראל – סוריה – לבנון - על יחסה של ישראל עם מדינות ערב.
  • איומי העתיד – מלחמות העתיד- לחימה במאה ה-21 וה-22
  • תהליך קבלת החלטות במדינת ישראל איך בדיוק מתקבלות החלטות?
  • ניהול משא ומתן