גיא בכור הינו איש רב פעלים: משמש כעיתונאי ומזרחן, היסטוריון, משפטן ישראלי ופרשן לענייני המזרח התיכון. גיא בכור נשוי והינו אב לשלושה ילדים.

אודות

גיא בכור נולד בגבעתיים ושרת ככתב לענייני ערבים בגלי צה"ל בין השנים 1980 – 1984. בכור היה ממייסדי העיתון "חדשות" ולמד משפטים והיסטוריה של המזרח

התיכון באוניברסיטת תל אביב. בזמן לימודיו ערך בכור את עיתון הסטודנטים של הפקולטה למשפטים.

את התמחותו עשה בכור בפרקליטות המדינה בין השנים 1988-1989 ועשר שנים לאחר מכן היה לפרשן בענייני ערבים בעיתון הארץ. גיא בכור התמחה במשפט האזרחי של מצרים וקיבל בשנת 1999 את התואר השלישי. בין תפקידיו, שימש חוקר אורח בבית הספר למשפטים של אוניברסיטת הרווארד בשנת 2009 ואילו בין 1998-2012 היה לראש חטיבת לימודי המזרח התיכון בבית הספר לאודר המהווה בית ספר לממשל, אסטרטגיה ודיפלומטיה.

גיא בכור היה בין הכתבים היותר פעילים בחזית העיתונאית. בשנת 2010 לקח בכור חלק פעיל במשט כאשר ארגן משט נגד בו על ספינות ישראליות הודגם תהליך האסלאמיזציה של טורקיה. בכור היה ליוזם מסע ההסברה הישראלי בפייסבוק.

לאחר תפקידו בבית הספר לאודר החל בכור בתפקידי כתיבה ופרשנות לענייני המזרח התיכון ברחבי העולם. בכור אף מנהל בלוג עצמאי משלו, הוא ה Gplanet. הבלוג עוסק בתחומים מרתקים בנושאי המזרח התיכון, אקטואליה ישראלית, כלכלה מקומית ועוד נושאים רבים. בהרצאותיו קורא בכור לגישה קשוחה כלפי מדינות ערב ומול הארגונים הפלסטיניים השונים. את עמדתו מבסס בכור על הבנה אמיתית ועמוקה של התרבות המזרח תיכונית. ד"ר בכור מציע להימנע ממעורבות כלשהי במהפכות הערביות.

בכור הינו זוכה הפרס הישראלי לביקורת התקשורת על שם אברמוביץ' בשנת 2014. בין הספרים אותם כתב ניתן למנות את "לקסיקון אש"ף" (1991), "חוקה לישראל – סיפורו של מאבק" (1996), "בין הרצוי למצוי, המשפט בעולם הערבי", (2002), "בחיפוש אחר סדר חברתי: סנהורי והולדת המשפט האזרחי הערבי המודרני", (2004) ועוד.

הרצאות

גיא בכור נחשב לאחד המרצים המבוקשים בנושאי המזרח התיכון בשל הידע הרב שלו וניסיונו בתחום. דעותיו והשקפותיו של בכור מוכרות מהטור שלו בעיתון "ידיעות אחרונות" ומתפקידו כפרשן בערוצים שונים. לאחר שנים רבות בהן חקר בכור את תרבות האסלם על היבטיה השונים ולאחר לא מעט ספרים שכתב בנושא, בכור הינו בין המומחים לתרבות זו. ההרצאות הייחודיות של בכור הינן בעלות אנקדוטות שנונות ופיקנטיות המשלבות סיפורים אמיתיים ממקור ראשון.

  • אחרי 60 שנה: האם ישראל כבר מבינה את חוקי המשחק במזרח התיכון? - הרצאה אודות הקודים של חיזבאללה ושל חמאס, והפרשנות הישראלית של קודים אלו. הרצאה המעניקה פרספקטיבה אודות כלכלה ייחודית, על תורת המשחקים ועוד.
  • המזרח התיכון: בין זעזועים ליציבות - הערכות ותחזיות - הרצאה ייחודית של גיא בכור המשקיפה ומנתחת את הצפוי ביחסים עם הערבים. הרצאה הערוכה ברמה הגבוהה ביותר ומהווה את אחת ההרצאות המבוקשות.
  • ישראל והעולם הערבי: דו שיח של חרשים- הרצאה ייחודית בעלת השקפה אופטימית במיוחד על המצב האזורי. על פי הניתוח של בכור, יכולת ההרתעה של ישראל שוקמה משמעותית בשנים האחרונות, תהליך שהביא להתמתנות וחשש בקרב המדינות הסובבות והארגונים הערבים העוינים.
  • השפעת המצב המדיני בטחוני במזה"ת על השווקים הפיננסיים והיציבות הכלכלית בישראל- הרצאה ייחודית הכוללת ניתוח של התהליכים העדכניים באזור המזרח התיכון וכן ניתוח מודלים קיימים לתיאור השפעות פוליטיות אזוריות על הכלכלה הישראלית.