הוא אחד הכלכלנים הבכירים בישראל, ושם דבר גם בעולם. תחומי הבקיאות שלו כוללים בתוכם השקעות ואנרגיה, וזאת לצד עיסוק דיפלומטי יהודי. תכירו את ד''ר אפרים (אפי) חלמיש, מי שהוגדר על ידי ממשלת צרפת כאחד המנהיגים המרכזיים בכלכלה העולמית בשנת 2011.

אודות

ד''ר אפי חלמיש הוא פרופסור למשפט כלכלי בינלאומי, יועץ כלכלי ופרשן. במהלך הקריירה שלו, עסק בנושאים אלה בישראל, בארצות הברית ובפריז. במסגרת עבודתו, לקח חלק בבוררויות ומחלוקות בינלאומיות בנושאים כלכליים שונים, בין השאר בתחום האנרגיה.

ד''ר אפי חלמיש משמש יועץ וספק בפיקוח על קרנות, ניהול השקעות והקצאת סיכונים, כשרשימת ה"לקוחות" שלו כוללת חברות עסקיות גדולות. ד''ר חלמיש, בנוסף לכך, גם מייצג ארגונים לא ממשלתיים במוסדות האו''ם השונים.

ד''ר אפי חלמיש הוא מייסדו ונשיאו של המרכז העולמי לפיתוח כלכלי ולביטחון (Global Center for Economic Development and Security). בתחום הנפט והגז הטבעי, התמחות נוספת שלו, הוא ייעץ לממשלות במזרח התיכון ובאסיה. בתחום זה, יש להדגיש, שימשה חוות הדעת של ד''ר חלמיש גם את ועדת ששינסקי, אשר הוקמה ב-2010 במטרה לבחון את מיסוי הפקת נפט וגז בישראל.

רשימת המחקרים אשר ערך ד''ר אפי חלמיש במהלך הקריירה שלו מרשימה בכל קנה מידה. באוניברסיטת ניו יורק, בה העביר חלק ניכר משנותיו האקדמיות, הוא ערך מחקרים בנושאי הפיקוח הגלובלי על תאגידים ומוסדות רב צדדיים, נקודות השקה על עסקים וביטחון לאומי, כלכלה ומדיניות של אנרגיה וקרנות הון של הריבון, רגולוציות פיננסיות ועוד.

לא ניתן גם לזנוח את הפעילות הדיפלומטית של ד''ר אפי חלמיש. מזה שנים, הוא עוסק בדיפלומטיה יהודית וביחסים שבין ישראל וארצות הברית. על נושאים אלה הוא מרצה לקהלים שונים בכל רחבי העולם, וכן לקהל הישראלי במסגרת אחת ההרצאות שלו (ראו מטה).

ד''ר אפי חלמיש נחשב, אם כן, לאחד השמות המבטיחים בכלכלה העולמית. חלק ניכר מהידע שלו בתחומים רחבים אלה – בין אם השקעות, אנרגיה, משפט כלכלי או כל דבר אחר - הוא ביטא במאמרים אקדמיים למכביר, אשר התפרסמו בכתבי העת המובילים ביותר בעולם.

בין השאר, הוא כותב לעיתונים ולכתבי עת בינלאומיים דוגמת "פינגטון פוסט", "פרוג'קט סינדיקט", "גולף טיימס" ועוד, ואף שימש פרשן בערוץ הטלוויזיה הכלכלי CNBC. בישראל, הטורים שלו מתפרסמים, בין השאר, ב"ג'רוזלם פוסט", "דה מארקר" ו"הארץ".

העברת הידע של ד''ר אפי חלמיש נעשית גם לדור הבא של הכלכלנים. בהקשר הזה, ראוי להזכיר שהוא משמש כמרצה לענייני דיני השקעות בינלאומיות בבית הספר למשפטים של אוניברסיטת ניו יורק. ד''ר חלמיש מרצה בענייני אנרגיה ותשתיות בישראל, ומעביר קורסים בניהול בבית הספר למנהל עסקים IESE.

הרצאות

המעוניינים ללמוד על משנתו של ד''ר אפי חלמיש, יכולים לעשות זאת גם במסגרת ההרצאות שלו, אשר מועברות באופן תדיר. נכון לעכשיו, מעביר ד''ר חלמיש הרצאות בנושאים הבאים:

  • משפט
  • כלכלה עולמית
  • או''ם וקשרי ישראל
  • גיאופוליטיקה של המזרח התיכון