אמיר בר-שלום, ראש הדסק הצבאי של הערוץ הראשון, נחשב לאחד העיתונאים המוערכים ביותר בישראל. במהלך שנים ארוכות בתקשורת, בעיקר ברשות השידור, הוא לקח חלק בסיקור כמה מהאירועים המשמעותיים ביותר שעברה מדינת ישראל. כיום, מעבר לעיסוקו התקשורתי הפורה, הוא מעביר מספר הרצאות מעניינות, החושפות את המאזינים לסוגיות משמעותיות בנושאי ביטחון, צבא, תקשורת ומה שביניהם.

אודות

כמשדברים על עבודתו של כתב צבאי, לא ניתן שלא להתייחס לעבר שלו במדים הירוקים של צבא ההגנה לישראל. במקרה של אמיר בר-שלום, עבר זה נחשב למרשים בכל קנה מידה: הוא שימש בצבא כמ''פ בחטיבת גבעתי, שירות במסגרתו לקח חלק בלא מעט עימותים בלבנון. את שירות המילואים הוא עושה, עד היום, באחת מחטיבות חיל הרגלים שבפיקוד המרכז.

סקירת הניסיון התקשורתי של אמיר בר-שלום מתחילה עם עריכת והגשת חדשות בערוץ הראשון. הוא העביר שנים במחלקת הספורט של רשות השידור, בהצלחה רבה. מזה למעלה מעשור, הוא משמש כראש הדסק הצבאי בערוץ הראשון. במהלך שנותיו בתקשורת, ביים מספר סרטים דוקומנטריים, ובכלל זה "קל, קשה אנושי", העוסק במאבק החיים של מפקד צוות פלוגת עורב שנפצע אנושות ממטען חבלה בשכם.

אמיר בר-שלום הוא בוגר תואר ראשון במדעי המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים.

כפועל יוצא של הפעילות רבת השנים בתחומי התקשורת והעיתונות, לא מפתיעה העובדה שאמיר בר-שלום נחשב לגוף ידע בעל סמכות בנושאים רבים. הוא בקיא במערכת הצבאית בישראל עד לרמת היסוד, ועוסק בנושאים דוגמת חוסנה הלאומי של מדינת הישראל, המחלוקות עם הפלסטינים והסכנות שאורבות לישראל ממדינות ערב.

בהמשך לכך, חושף אמיר בר-שלום את קהל שומעיו למאחורי הקלעים של מערכת הביטחון הישראלית, בין השאר בנוגע להליך קבלת ההחלטות בה, השיקולים העומדים בראש המעיינים ועוד. היבט אחר הנכנס להרצאותיו הוא העבודה העיתונאית, עם דגש על זו של הכתב הצבאי: הסכנות, ההקרבה, הדרכים למציאת סיפור ועוד.

הרצאות

אמיר בר-שלום נחשב למרצה כריזמטי, שנון ומעניין. הרצאותיו מלוות במצגות, בשילוב קטעי וידאו רבים מעבודתו העיתונאית. נכון לעכשיו, אלו הן ההרצאות המרכזיות שמעביר אמיר בר-שלום:

  • אירן, השקרים והמערב - הרצאה העוסקת בפרוייקט הגרעין האירני, על כל השקרים שבהתנהלותה של איראן אל מול המערב במהלך השנים. ההרצאה מנתחת את המתח שבין המערב, איראן וישראל, ומנסה לענות על שאלה שמעסיקה את ממשלת ישראל כבר שנים: עד כמה קרובה איראן לפצצה?
  • המשט התורכי ומעמדה הבינלאומי של ישראל - הרצאה המנתחת את השפעת ההשתלטות הישראלית במשט התורכי לעזה על דעת הקהל העולמית, ומציגה תפיסה מעניינת בנושא זה.
  • היכן טעתה ישראל והיכן טעה העולם? - הרצאה נוספת העוסקת בפרשת הספינה התורכית
  • ישראל – סקירת מצב גיאו אסטרגית- הרצאה זו עוסקת במערכת היחסים בין ישראל למדינות, המתונות והקיצוניות, כולל תחזיות לגבי העתיד
  • המאבקים שמאחורי הקלעים- הרצאה המנתחת את האירועים הלא שגרתיים, על סף הפליליים, שהיו מלווים להליך מינוי הרמטכ''ל ה-20 של מדינת ישראל, וחושפת לא מעט סודות על הפרשה