אורי אהרנפלד מספר בהרצאה מרתקת על ימי השבי בזמן מלחמת יום הכיפורים, זאת לאחר שקיבל פקודה ישירה משר הביטחון להיכנע. בהרצאתו מספר אורי אהרנפלד את הסיפור מנקודת מבטו, מביע באופן מרגש ועוצר נשימה את תחושותיו באותם ימים ומדבר גם על החברה הישראלית בתקופת השבי של גלעד שליט.

אודות אורי אהרנפלד

אורי אהרנפלד נולד בשנת 1953 בירושלים, ב-1973 שירת בחטיבת הצנחנים, בגדוד 50 של הנח"ל המונצח, במחלקת החבלה של הגדוד. במלחמת יום הכיפורים אורי אהרנפלד נפל בשבי המצרי לאחר קרב שארך כ-180 שעות בקו בר לב, ולאחר שקיבל משר הביטחון דאז, משה דיין, פקודה להיכנע.

בהרצאה מרתקת אשר לא משאירה מקום לאדישות, מגולל אורי את סיפורו האישי, הכולל עדויות מצמררות על הנפילה בשבי, רגע הכניעה על מנת להציל את הלוחמים סביבו, על הבדידות, הרעב, הסדיזם, הרוע, השיחות עם אלוהים והאמונה שעזרה לו לשרוד חודשיים בצינוק של הכלא המושמץ ביותר בקהיר, כלא עבאסייה, כשהוא בודד ומדמם.

"הרגע הקשה: הנפילה בשבי"

אחד המקרים עליהם מספר אהרנפלד בהרחבה הרצאתו, הוא רגע הנפילה בשבי. לאחר 180 שעות של קרב עקוב מדם, פלוגתו של אורי קיבלה פקודה ישירה משר הביטחון משה דיין, "הניחו את נשקיכם". בהרצאתו מספר אורי על הקצין המצרי שעמד לידו בזמן שהוא מוריד מהתורן את דגל ישראל ומניף במקומו דגל מצרי, על ההשפלה, התחושה שמלווה אותו עד היום, ועל הדגל שמתנוסס כיום על תורן בגובה של חמישה מטרים מחוץ לביתו בירושלים.

אורי אהרנפלד הצהיר לא פעם שהוא עדיין שייך למיתוס של הלוחמים ש'נלחמים עד הכדור האחרון', בהרצאתו הוא לא מסתיר את הביקורת על מנגנון הביטחון באותם ימים, מרחיב על הלחימה העקובה מדם ועל המחשבות שעוברות בראשו של חייל שמרגיש שהסוף קרב.

"הפקודה להיכנע הפתיעה אותי"

אורי אהרנפלד מרצה בימים אלה בפני חיילים, בתי ספר וגם בפני אנשים שרוצים לשמוע סיפור מרתק על אדם שהצליח לשרוד כנגד כל הסיכויים. הוא מבקר בחריפות וללא צנזורה את הפקודות שקיבל באותם ימים ומספר על המחשבות שעברו בראשו במהלך הקרב במוצב בר-לב.

אהרנפלד הוא נכה צה"ל ממלחמת יום הכיפורים, נמנה בין מקימי עמותת "ערים בלילה", עמותת חיילי צה"ל שנפלו בשבי האויב. בנוסף, אורי הוא מיוזמי חוק התשלומים לפדויי שבי שנחקק בשנת 2005. מלבד היותו מרצה, אורי עוסק גם בשייט ובכתיבה.

את הספר "שבוי בפקודה" חיבר יחד עם הסופר והעיתונאי אילן בכר בהוצאת "כתר - מעריב". אהרנפלד נמנה גם בין כותבי הספר "ללכת שבי בשביל ישראל" בהוצאת ספריית "מעריב". בנוסף הוא עורך שותף של הספר "שבויים", גם הוא בהוצאת ספריית "מעריב".

הרצאות של אורי אהרנפלד