היא נחשבת לאחת הנשים שזכו לתפקיד הבכיר ביותר במערכת הביטחון הישראלית: אורית אדאטו, מי שהייתה נציבת שירות בתי הסוהר בישראל וקצינת ח''נ ראשית, מוגדרת כמומחית בתחומים רבים. את הידע שלה, כמו גם סיפור החיים המרתק – הכולל בתוכו ההצלחה בתחומים גבריים מובהקים - היא מעבירה לקהל שומעיה בהרצאותיה המגוונות.

אודות אורית אדאטו

אורית אדאטו (לשעבר: אורית אליעז) נולדה ב-1955 בקרית טבעון. גיוסה לצה''ל, כעבור 18 שנה, היה לבה''ד 12. במהלך השירות, עברה היא קורס קצינות בהצלחה, והתמנתה לתפקיד מפקדת מחלקה. ב-1982, מספר שנים לאחר שחזרה לשירות צבאי מהחיים האזרחיים, מותנה להיות קצינת ח''ן אוגדתית של עוצבת געש, ולאחר מכן שימשה בתפקידי פיקוד נוספים: מפקדת יחידת המורות של פיקוד צפון, ראש מדור תורה והדרכה במפקדת קצינת ח''ן ומפקדת הענף במחנה 80.

המשך הקריירה הצבאית שלה היה בתור קצינת ח''ן של פיקוד הנח''ל (1990), מפקדת בה''ד 12 (1995) וקצינת ח''ן ראשית (1997, תפקיד במסגרתו קודמה לדרגת תת אלוף). בשנת 2000 השתחררה אורית אדאטו מצה''ל, ומונתה על ידי השר לביטחון פנים לשמש בתור נציבת בתי הסוהר – היא הייתה האישה הראשונה, והאחרונה נכון לעכשיו, שכיהנה בתפקיד בכיר זה. במהלך שלוש השנים בהן שימשה בתפקיד, רשמה אדאטו שורת הצלחות, ובכלל זה פתיחת כלא אופק.

בשנת 2003, החלה אורית אדאטו לשמש כיועצת בתחומי ניהול בתי סוהר לחברות ולמדינות, והייעוץ שלה לגופים אלה ניתן עד היום. בשנים 2001-2010, היא כיהנה כסגנית נשיא בארגון ICPA הבינלאומי, המאגד בתוכו גורמים בשירותי בתי הסוהר ומומחים בטיפול ובשיקום בקהילה מ-62 מדינות, וכחברה בצוות ההיגוי של משמר החינוך. היא חברה מן המניין במועצה לשלום וביטחון, חברה בהנהלת האגודה הלאומית לילדים אוטיסטים (אלו''ט), ומכהנת כנשיאת סניף פורום הנשים הבינלאומי בישראל.

לאורית אדאטו תואר שני במדעי המדינה, אותו סיימה בהצלחה באוניברסיטת חיפה. היא גרושה ואם לשלושה ילדים.

כבר מסקירת קורות החיים המרשימים של אורית אדאטו, ניתן ללמוד על התחומים המגוונים בהם היא מתמחה. ראשית, פועל יוצא של מסלול החיים הארוך (ויש שיאמרו – הלא שגרתי) שעברה, כמו גם סיפורה האישי, היא עוסקת בנושאים של מנהיגות, ניהול, לקיחת אחריות ועוד.

כאמור, אדאטו נחשבת למומחית ברמה בינלאומית בנושאי טרור ופשיעה בכלל, ומערכות בתי סוהר ושיקום בפרט. היא דוגלת בהתמודדות עם אסירים בשיטה הומאנית: יעיד על כך הקורס האקדמי "החזקת טרוריסטים בבתי סוהר", שהעבירה במרכז הבינתחומי בהרצליה. גם ההיבט הנשי לא נזנח מהרצאותיה של אורית אדאטו. היא יכולה לספר הכול על התמודדות נשים, בהצלחה מרובה, במערכות הכי גבריות שקיימות.

הרצאות של אורית אדאטו

הרצאותיה של אורית אדאטו נחשבות למעשירות, יצירתיות וכאלה המעניקות לא מעט נקודות למחשבה לקהל השומעים. ההרצאות המרכזיות שהיא מעבירה, נכון לעכשיו, הן:

  • סיפור אישי – התמודדות נשים במערכת גברית
  • מנהיגות וניהול אחר
  • כנופיות בבתי סוהר (סיפורי שוטרים וגנבים)
  • טרוריסטים וטרור בינלאומי