אהוד יערי הינו עיתונאי, סופר ואחד הפרשנים הידועים לענייני ערבים. יערי הינו הפרשן הבכיר של ערוץ 2 לענייני ערבים ובעל ידע רב בתחום

אודות אוהד יערי

אהוד יערי הינו עיתונאי וסופר, איש טלוויזיה ורדיו. יערי ידוע בתור אחד הפרשנים המוכרים והינו הפרשן הבכיר של חדשות ערוץ 2 לענייני ערבים. באמתחתו מספר פרסים. יערי נולד בשנת 1945, בתאריך ה-1 במרץ.

לדברי יערי הינו ממוצא הכוזרים. יערי הינו בעל תואר ראשון בלימודי המזרח התיכון אותו למד באוניברסיטה העברית ותואר שני בלימודי המזרח התיכון, אותו למד באוניברסיטת תל אביב. בין שורת התפקידים אותם נטל יערי ניתן למנות את היותו עוזר למתאם פעולות הממשלה בשטחים, הוא האלוף שלמה גזית. בין השנים 1969 – 1975 היה כתב לענייני ערבים בעיתון דבר ובגלי צה"ל ואילו החל משנת 1975 היה פרשן לענייני המזרח התיכון בערוץ הראשון. יערי היה עמית במכון וושינגטון למדיניות המזרח הקרוב. כמו כן, יש לו טור בג'רוזלם ריפורט.

במשך שנים אלו שהה יערי במצרים ובלבנון וכמו כן היה שליח של הערוץ הראשון בוושינגטון. יערי ערך ראיונות בלעדיים וייחודיים עם מנהיגי העולם הערבי. בין הראיונות ניתן למנות את זה שערך עם אנואר סאדאת, חוסני מובארק, בשיר ג'ומאייל, עבדאללה מלך ירדן, יאסר עראפת, חסן מלך מרוקו ועוד רבים וטובים כגון שרי חוץ ואחרים. בין מרואייניו של יערי ניתן למנות גם את ביל קלינטון.

בשנת 2000 עבר אהוד יערי מהערוץ הראשון לערוץ 2, שם היה פרשן לענייני ערבים. בתפקיד זה משמש יערי עד היום. בשנת 2008 הצטרף יערי כעמית בכיר ל"מכון אדלסון למחקרים אסטרטגיים" במרכז שלם.

יערי היה נשוי לחוה יערי עד לשלב בו הורשעה עם אביבה גרנות ברצח התיירת מלה מלבסקי ונדונה לכליאה במאסר עולם, אז התגרש ממנה. בנו של יערי, יצחק, התנצר. יצחק הואשם בהטרדה בפרטיותה של מיקי חיימוביץ' אולם הוכרז כלא כשיר לעמוד לדין. יהודה יערי, בנו השני של אהוד יערי הינו עיתונאי ומרצה באוניברסיטת אריאל.

אהוד יערי הגיש את התכנית "מוקד" בשנת 1996 ואילו ב-1997 הגיש סדרה תיעודית "ממלכת הכוזרים". ליערי פרסומים בעיתונים שונים וביניהם הניו יורק טיימס, הוושינגטון פוסט, נובוייה, הוול סטריט ג'ורנל, אטלנטיק, ורמיה, אל חיאת. יערי זכה במספר פרסים: פרס עיתונאי השנה בשנת 1978, פרס סוקולוב על סיקור מלחמת לבנון ב- 1982 ואת פרס רשות השידור ב-1991 על סיקור מלחמת המפרץ.

הרצאות של אהוד יערי

  • האביב הערבי וההתפתחויות במזרח התיכון - הרצאה מהפנטת על היחסים בין ישראל לבין הרשות הפלסטינאית. ההרצאה מעניקה תחזית הנוגעת ליחסים בין ישראל והעולם הערבי על מאבקי הכוח המתקיימים ביניהם. ההרצאה עונה על שאלות כגון – האם יש סיכוי לתהליך שלום הכולל יחסים דיפלומטיים? האם, לאור הגיבוי הנסתר לו זכתה מדינת ישראל מחיזבאללה, יש סיכוי לשלום? בהרצאה יעלו נושאים כגון יחסי איראן והעולם המערבי יחסי הכוחות בין אמריקה לישראל אל מול ההתחמשות הגרעינית והשלטונות האיראניים, הסוריים ושלטון חיזבאללה – המשולש הערבי במאבקו נגד ישראל והעולם.